joi , 20 septembrie 2018
roen

SOLUŢIA PARADOXELOR LOGICO-MATEMATICE PRIN FORMULA TΩ

Art. 06 – Vol. 24 – Nr. 2 – 2014

Paul SFETCU
psfetcu@yahoo.com

Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Informatică – ICI Bucureşti

Rezumat: Articolul prezintă soluţia paradoxelor apărute în logica matematică cu respectarea principiilor logice. Se accentuează faptul că aceasta reprezintă o soluţie logică şi nu o convenţie care poate inhiba apariţia paradoxelor.

Cuvinte cheie: Principii logice, implicaţia lui Russell, echivalenţă.

Vizualizează articolul complet