sâmbătă , 11 iulie 2020
roen

Yearly Archives: 2011

ERORI FRECVENTE IDENTIFICATE ÎN PROPUNERILE DE PROIECTE DE CERCETARE ŞTIINŢIFICĂ DIN PROGRAMUL CADRU 7, TEMA 6 – MEDIU (INCLUSIV SCHIMBĂRI GLOBALE) ŞI TEMA 3 – TEHNOLOGII INFORMATICE ŞI DE COMUNICAŢII

Art. 09 – Vol. 21 – Nr. 3 – 2011 Doina Banciu Doina.Banciu@ici.ro Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare în Informatică, ICI – Bucureşti Viorel Vulturescu viorel.vulturescu@gmail.ro Universitatea Lucian Blaga din Sibiu Nicoleta Dumitrache nicoleta.dumitrache@uefiscdi.ro Universitatea Lucian Blaga din Sibiu Daniela Vasile daniela.vasile@ancs.ro Autoritatea Naţională pentru Cercetare Știinţifică Rezumat: Prezentul …

Read More »

INFORMATION QUALITY – A CHALLENGE FOR E-LEARNING 3.0

Art. 08 – Vol. 21 – Nr. 3 – 2011 Doina Banciu Doina.Banciu@ici.ro Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare în Informatică, ICI – Bucureşti Monica Florea Monica.Florea@siveco.ro SIVECO România, Victoria Park, Bucureşti Rezumat: Tranziţia de la „Citeşte pe Web” la „Citeşte/Scrie pe Web” (e-Learning 2.0), precum şi tranziţia la „Citeşte/Scrie/Colaborează …

Read More »

SIMULAREA COMPUTERIZATĂ A PROCESULUI RĂSTURNĂRII UNUI AUTOVEHICUL FOLOSIND PROGRAMUL PC CRASH

Art. 06 – Vol. 21 – Nr. 3 – 2011 Cristian–Ion Stoian cristian68rekord@gmail.com Cosmin–Nicolae Andrei cosmin.mabriond@gmail.com Mabriond Auto SRL Rezumat: Articolul de faţă prezintă posibilităţile programului PC Crash de simulare computerizată a mişcării autovehiculelor. În cadrul acestui articol este prezentată simularea computerizată a procesului răsturnării unui autovehicul. Secţiunea căii de …

Read More »

SISTEME DE COMUNICAŢIE COLABORATIVE VS SECURITATEA INFORMAŢIONALǍ

Art. 05 – Vol. 21 – Nr. 3 – 2011 Iulia Mirescu Iulia.mirescu@ici.ro Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare în Informatică, ICI – Bucureşti Rezumat: Epoca modernǎ se caracterizeazǎ prin multi-comunicare. În era Internetului, în care se pot gǎsi aproximativ trei miliarde de IP-uri care reprezintǎ modalitatea de contorizare a …

Read More »

UTILIZAREA TEHNOLOGIEI RFID ÎN IDENTIFICAREA, URMĂRIREA TRASABILITĂŢII ŞI VERIFICAREA AUTENTICITĂŢII PRODUSELOR
Art. 04 – Vol. 21 – Nr. 3 – 2011

Eleonora Tudora gilda@ici.ro Adriana Alexandru adriana@ici.ro Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare în Informatică, ICI – Bucureşti Rezumat: Lucrarea este o imagine de ansamblu a structurii sistemelor RFID (Radio Frequency Identification) şi a benzilor de frecvenţă radio folosite de tehnologia RFID. Se prezintă, de asemenea, o soluţie bazată pe tehnologia …

Read More »

STUDIEREA TIPURILOR DE APLICAŢII MOBILE ŞI A CALITĂŢII ACESTORA

Art. 11 – Vol. 21 – Nr. 2 – 2011 Ion Ivan ionivan@ase.ro Daniel Milodin daniel.milodin@ase.ro Alin Zamfiroiu zamfiroiu@ici.ro Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare în Informatică – ICI, Bucureşti Rezumat: Se prezintă tipurile de dispozitive mobile, producătorii acestora, volumele de vânzări şi cotele de piaţă. Se identifică sistemele de …

Read More »

ANTINOMIA MINCINOSULUI

Art. 10 – Vol. 21 – Nr. 2 – 2011 Paul Sfetcu psfetcu@yahoo.com Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare în Informatică – ICI, Bucureşti Rezumat: În acest articol prezentăm cel mai vechi şi mai dificil paradox apărut încă din Antichitatea greacă, prezentând şi soluţia dată de Anton Dumitriu, bazată pe …

Read More »

APLICAŢII PENTRU PROCESAREA DE IMAGINI PE PLATFORMA CUDA – STUDIU DE CAZ

Art. 08 – Vol. 21 – Nr. 2 – 2011 Ramona Din din.ramona@yahoo.com Andrei Grumăzescu andrei.grum@yahoo.com Daniela Saru saru@aii.pub.ro Ştefan Mocanu smocanu@rdslink.ro Radu Dobrescu radud@isis.pub.ro Universitatea “Politehnica” Bucureşti Rezumat: Procesoarele grafice (GPUs – Graphical Processing Units) au cunoscut în ultimii ani o evoluţie spectaculoasă, apropiindu-se din ce în ce mai …

Read More »